Prezimena u karlovačkim župama – Kamensko
U četvrtom nastavku popisa prezimena iz karlovačkih župa, autora g. Miroslava Čaića, objavljujemo popis prezimena župe Kamensko.
Malo mjesto Kamensko pet je minuta vožnje udaljeno od Karlovca. Poznato je po kompleksu pavlinskog samostana i crkve posvećene Majci Božjoj Snježnoj. Utemeljila ih je Katarina Frankopan 1404. godine kao zadužbinu za sebe i svog pokojnog muža Stjepana.
Kamensko
|
|
|
Pripremio: Miroslav Čaić
Fotografija u članku preuzeta je sa stranica Udruge Kameleon.
vec duže vrijeme istražujem porijeklo prezimena heister(haister, *hajster) koje je moje djevojačko prezime. ista prezimena nalaze se na popisu prezimena župe kamensko, a mijenjana su prema izgovoru ili upisu, a pravo je prezime heister, sve su ostalo izvedenice.
interesira me, i dali mi možete pomoći savjetom gdje da tražim moje pretke po ocu, jer očito je da je ovo njemačko prezime, tj. kako je stiglo na područje naše domovine hrvatske.
hvala, srdačan pozdrav.
Na području župe Kamensko, a i u okolnim župama, javlja se više prezimena u kojima se naslućuje njemačko porijeklo. Na primjer: Osterman, Lauš, Leš, pa i Hajster. Popis prezimena sastavljen je na osnovi upisa u matice rođenih, vjenčanih i umrlih. Nažalost, u maticama nije upisano odakle su te obitelji pristigle. No, znano je da većina takvih prezimena potječe od vojnih osoba i raznovrsnih zanatlija. Postoji mogućnost da bi se prezime moglo naći u maticama Vojne Krajine ili drugim vojnokrajinskim dokumentima, cehovskim popisima ili općenito u dokumentima austrougarske uprave.
zahvaljujem gospodinu Čaiću na informaciji, pokušati ću nešto pronaći prema vašem prijedlogu.
srdačan pozdrav Ružica M.
zanima me porijeklo prezimena lukačić. hvala